Helena Rodziewicz

helena1 helena2

Helena Rodziewicz urodziła się 3 stycznia 1932 r. w Borkach (powiat postawski). Jej ojciec był osadnikiem wojskowym i pochodził z Żupran (powiat oszmiański). Idylla dzieciństwa przerwana została przez II wojnę światową. 10 lutego 1940 r. deportowano całą rodzinę do Kazachstanu, skąd powrócili po sześciu latach, osiedlając się w Nowogardzie.
Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego Helena studiowała na wydziale lekarskim PAM w Szczecinie. Egzamin dyplomowy zdała 18 czerwca 1957 r. Większość swojego życia zawodowego pracowała jako chirurg: w szpitalu w Nowogardzie, w klinikach PAM w Szczecinie, na Oddziale Terakochirurgii w Zdunowie, jako ordynator Oddziału Narządu Ruchu w Szpitalu Uzdrowiskowym „Mieszko” w Kamieniu Pomorskim. Pracowała też w Pogotowiu Ratunkowym. W 1969 roku uzyskała specjalizację II stopnia z zakresu chirurgii ogólnej.
Ma duszę franciszkańską i zawsze poza pracą zawodową interesuje się przyrodą i turystyką. Uczestniczyła jako lekarz w wyprawie w Andy Peruwiańskie oraz dwukrotnie (w 1992 i 1996 roku) odwiedziła Australię.
W 2003 r. poczta australijska wydała dwa znaczki z przywieszkami, na których umieszczono podobizny Heleny. Zmarła 5 lutego 2022 r. w Kamieniu Pomorskim. Pochowana została w grobie rodzinnym w Nowogardzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.